TSSAA Region 3 AAA & 4 A-AA Championships - 2014-10-23
Cookeville High School, Cookeville, TN
3 AAA Boys 5,000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Nathan Longfellow 11 Cookeville High Scho 16:48.60 1
2 Logan McKenzie 12 McMinn County High S 16:49.47 2
3 Ben Tabor 10 Cumberland Co.
High 17:01.75 3
4 Conner Hawkins 10 Cookeville High Scho 17:12.97 4
5 Caleb Aikens 10 Cookeville High Scho 17:14.19 5
6 Garrett Flores 12 Ooltewah High School 17:28.39 6
7 Jordan Schroeder 11 Stone Memorial High 17:29.97 7
8 Xavier Findley 9 Stone Memorial High 17:32.51 8
9 Cory Aulich 10 Soddy Daisy High Sch 18:08.38 9
10 Bradley Mathis 12 Cumberland Co. High 18:17.20 10
11 Bryson Bayles 10 Rhea County High Sch 18:18.09 11
12 Ethan Knowles 11 Ooltewah High School 18:20.18 12
13 Jack Marshall 12 Ooltewah High School 18:20.85 13
14 Caleb Underdown 10 McMinn County High S 18:21.81 14
15 Joseph Adams 10 Ooltewah High School 18:23.75 15
16 Nathan Hammontree 12 Cookeville High Scho 18:25.12 16
17 Prescott Adams 11 Ooltewah High School 18:36.31 17
18 Lee Burk 11 Cookeville High Scho 18:43.76 18
19 Mason McClure 12 Walker Valley High S 18:46.32 19
20 Yankarlos Taveras 12 Ooltewah High School 18:47.22 20
21 Kolby Haynes 11 Ooltewah High School 18:50.88 21
22 John Nelms 12 Cookeville High Scho 18:52.97 22
23 Micah Hall 10 Rhea County High Sch 18:55.36 23
24 Kyle Lockwood 11 Cumberland Co. High 18:58.03 24
25 Hunter Walker 9 Rhea County High Sch 18:58.54 25
26 Chandler Davis 9 Walker Valley High S 18:58.86 26
27 Knox Fuller 10 Bradley Central High 19:00.89 27
28 Xander Holloway 9 Rhea County High Sch 19:01.48 28
29 Mikey Killingsworth 11 Soddy Daisy High Sch 19:04.24 29
30 Caleb Gordon 11 East Hamilton High S 19:09.28 30
31 Kian Sandoval 11 East Hamilton High S 19:09.65 31
32 Caleb Fox 11 White Co. High Schoo 19:09.98 32
33 Kevin Buffkin 12 Cumberland Co. High 19:12.73 33
34 Chastin Kim 11 Cleveland High Schoo 19:13.12 34
35 Luke Arntz 9 Walker Valley High S 19:13.92 35
36 Noah Jackson 10 East Hamilton High S 19:14.48 36
37 Nathan Phillips 11 Cumberland Co. High 19:16.40 37
38 Sam Hagan 12 Stone Memorial High 19:20.48 38
39 Chris Dean 12 Cookeville High Scho 19:22.59 39
40 Harrison Ivins 9 East Hamilton High S 19:25.90 40
41 Blaine Boley 10 Cleveland High Schoo 19:28.42 41
42 Evan Wood-Lipscomb 9 Cleveland High Schoo 19:29.78 42
43 Joey Hitchcock 11 Warren Co. High Scho 19:30.38 43
44 Skylar Denson 12 Rhea County High Sch 19:31.51 44
45 Josiah Fox 12 White Co. High Schoo 19:37.51 45
46 Austin Tate 12 Cleveland High Schoo 19:41.98 46
47 Joseph Wolfe 10 East Hamilton High S 19:45.98 47
48 Anthony Algeria 10 Stone Memorial High 19:50.52 48
49 Aza Morrison 9 Cumberland Co. High 19:51.23 49
50 T Navarro 12 Bradley Central High 19:56.05 50
51 James Jur 9 Walker Valley High S 19:58.99 51
52 Alex Segar 10 East Hamilton High S 20:02.89 52
53 Zach Price 9 McMinn County High S 20:06.61 53
54 John Hixon 10 Walker Valley High S 20:08.01 54
55 Tyler Naranjo 11 Rhea County High Sch 20:08.70 55
56 C.j. Mccullough 11 Walker Valley High S 20:11.15 56
57 Tyler Mcrae 9 McMinn County High S 20:12.84 57
58 Grant Hitchcock 9 Warren Co. High Scho 20:18.95 58
59 Austin Day 11 Soddy Daisy High Sch 20:20.55 59
60 Sam Splawn 11 East Hamilton High S 20:26.95 60
61 Hunter Parker 11 Bradley Central High 20:29.38 61
62 David Tullock 9 Cleveland High Schoo 20:31.72 62
63 Garrett Hall 10 McMinn County High S 20:34.37 63
64 Tj Hicks 10 Bradley Central High 20:38.81 64
65 Marco Hernandez 10 Stone Memorial High 20:43.25 65
66 Mario Hernandez 10 Warren Co. High Scho 20:46.73 66
67 Jackson Hughes 9 Stone Memorial High 20:48.63 67
68 Zach Nicodemus 10 Walker Valley High S 20:48.98 68
69 Adam Foster 10 Cleveland High Schoo 20:50.15 69
70 Joe Bennett 10 Rhea County High Sch 20:51.09 70
71 Jackson Noblin 9 Warren Co. High Scho 20:55.85 71
72 Aj Schroeder 11 Cleveland High Schoo 20:56.71 72
73 Alex Findlay 10 Bradley Central High 20:57.34 73
74 Ryan Tabor 11 Cumberland Co. High 21:02.79 74
75 Kaleb Tosh 9 Soddy Daisy High Sch 21:03.45 75
76 Jose Perez 12 Stone Memorial High 21:08.32 76
77 Louis Sapp 11 Soddy Daisy High Sch 21:21.15 77
78 Blake Moore 11 Soddy Daisy High Sch 21:27.65 78
79 Juan Sandoval 11 McMinn County High S 21:46.12 79
80 Paxton Smith 10 Warren Co. High Scho 21:52.76 80
81 Zachary Sitzler 9 McMinn County High S 21:53.10 81
82 Cody Merriman 9 White Co. High Schoo 22:34.20 82
83 Bo Tate 12 Warren Co. High Scho 23:01.40 83
84 Trey Hicks 11 Bradley Central High 23:07.51 84
85 Casey Russell 9 White Co. High Schoo 23:12.50 85
86 Justin Morrison 9 White Co. High Schoo 23:26.34 86
87 Rylan Lorance 10 Warren Co. High Scho 23:41.07 87
88 Charlie McSpadden 10 Bradley Central High 23:57.47 88
89 Will Scarlett 11 White Co. High Schoo 24:31.45 89
3 AAA Boys 5,000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Cookeville High Scho 44 1 4 5 16 18 22 39
Total Time: 1:28:25 Average: 17:40.93 1-5 Split: 1:56
2 Ooltewah High School 63 6 12 13 15 17 20 21
Total Time: 1:31:10 Average: 18:13.90 1-5 Split: 1:08
3 Cumberland Co. High 107 3 10 24 33 37 49 74
Total Time: 1:32:47 Average: 18:33.23 1-5 Split: 2:15
4 Rhea County High Sch 131 11 23 25 28 44 55 70
Total Time: 1:34:45 Average: 18:57.00 1-5 Split: 1:14
5 Stone Memorial High 166 7 8 38 48 65 67 76
Total Time: 1:34:57 Average: 18:59.35 1-5 Split: 3:14
6 East Hamilton High S 184 30 31 36 40 47 52 60
Total Time: 1:36:46 Average: 19:21.06 1-5 Split: 37
7 Walker Valley High S 185 19 26 35 51 54 56 68
Total Time: 1:37:07 Average: 19:25.22 1-5 Split: 1:22
8 McMinn County High S 189 2 14 53 57 63 79 81
Total Time: 1:36:06 Average: 19:13.02 1-5 Split: 3:45
9 Cleveland High Schoo 225 34 41 42 46 62 69 72
Total Time: 1:38:26 Average: 19:41.01 1-5 Split: 1:19
10 Soddy Daisy High Sch 249 9 29 59 75 77 78 -
Total Time: 1:39:58 Average: 19:59.56 1-5 Split: 3:13
11 Bradley Central High 275 27 50 61 64 73 84 88
Total Time: 1:41:03 Average: 20:12.50 1-5 Split: 1:57
12 Warren Co. High Scho 318 43 58 66 71 80 83 87
Total Time: 1:43:25 Average: 20:40.94 1-5 Split: 2:23
13 White Co. High Schoo 330 32 45 82 85 86 89 -
Total Time: 1:48:01 Average: 21:36.11 1-5 Split: 4:17
3 AAA Girls 5,000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Josie Grube 12 Ooltewah High School 19:00.29 1
2 Sydney Tabor 9 Cumberland Co. High 20:02.68 2
3 Micah Black 9 Rhea County High Sch 20:29.90 3
4 Isabella Dawson 10 Cookeville High Scho 20:38.74 4
5 Hailey Coudriet 10 Stone Memorial High 21:05.54 5
6 Maddie Fagan 11 Cookeville High Scho 21:15.48 6
7 Kenzie Freeman 12 Rhea County High Sch 21:31.36 7
8 Cheyenne Jones 9 Stone Memorial High 21:33.41 8
9 Caitlyn Moro 12 Ooltewah High School 21:36.07 9
10 Meagan Wattenbarger 12 Cookeville High Scho 21:43.17 10
11 Rachel Surach 11 Stone Memorial High 21:56.07 11
12 Amy Wattenbarger 12 Cookeville High Scho 22:05.31 12
13 Selinda Bryant 12 Cumberland Co. High 22:09.76 13
14 Josie Callahan 11 Cookeville High Scho 22:11.73 14
15 Courtney McCowan 10 Cookeville High Scho 22:24.56 15
16 Brielle Osburn 9 East Hamilton High S 22:39.09 16
17 Lara Summit 9 Ooltewah High School 22:44.42 17
18 Courtney Stapp 10 Soddy Daisy High Sch 22:49.56 18
19 Haley Weathers 10 Soddy Daisy High Sch 23:01.19 19
20 Chelsey Roysdon 10 Cumberland Co. High 23:08.91 20
21 Carli Larson 11 East Hamilton High S 23:13.82 21
22 Amber Rogers 10 Rhea County High Sch 23:16.22 22
23 Megan Holland 10 White Co. High Schoo 23:18.84 --
24 Emma St. Marie 11 Stone Memorial High 23:21.19 23
25 Kristin Simmons 12 Rhea County High Sch 23:34.39 24
26 Doreen Flaherty 12 Ooltewah High School 23:39.95 25
27 Anna Kemmer 9 Stone Memorial High 23:44.12 26
28 Julianne Ray 12 Cookeville High Scho 23:45.81 27
29 Whitney Mcconnell 10 Bradley Central High 23:46.64 --
30 Alexis Kyle 9 Cleveland High Schoo 23:54.04 28
31 Lexi Hinch 10 Stone Memorial High 24:03.14 29
32 Katie Estes 9 Cleveland High Schoo 24:06.51 30
33 Gracie Howard 9 East Hamilton High S 24:08.45 31
34 Megan Hines 9 East Hamilton High S 24:10.30 32
35 Kristin Davis 9 Ooltewah High School 24:27.10 33
36 Emma Hines 9 East Hamilton High S 24:46.72 34
37 Sierra Green 10 Walker Valley High S 24:53.01 --
38 Lindsey Roysdon 11 Cumberland Co. High 24:59.06 35
39 Hannah Herfurth 10 Ooltewah High School 25:02.35 36
40 Katherine Fowler 9 Cleveland High Schoo 25:04.67 37
41 Ella Hale 11 Warren Co. High Scho 25:11.67 38
42 Lena Miller 9 Rhea County High Sch 25:23.67 39
43 Alex Hobbs 10 Warren Co. High Scho 25:32.06 40
44 Melody Frank 9 Bradley Central High 25:40.42 --
45 Matilda Lee 10 Cleveland High Schoo 25:45.26 41
46 Valerie Hubert 10 Warren Co. High Scho 25:50.29 42
47 Kiley Green 10 Rhea County High Sch 25:50.82 43
48 Contessa Wilburn 9 Cumberland Co. High 26:09.12 44
49 Katie Goodin 9 McMinn County High S 26:12.68 --
50 Taylor Hammons 12 Cumberland Co. High 26:18.09 45
51 Kyah St. Marie 10 Stone Memorial High 26:22.45 46
52 Allison Hubert 12 Warren Co. High Scho 26:37.59 47
53 Nornor Jefferies 11 Soddy Daisy High Sch 26:46.32 48
54 Lillian Rocha 10 Warren Co. High Scho 26:53.16 49
55 Brittany Simmons 9 White Co. High Schoo 27:06.59 --
56 Kara Caten 10 Warren Co. High Scho 27:28.92 50
57 Josefina Rocha 12 Warren Co. High Scho 27:38.34 51
58 Hannah Matthew 11 Rhea County High Sch 28:16.72 52
59 Autumn Greene 12 Soddy Daisy High Sch 28:50.32 53
60 Madeline Toy 12 Cumberland Co. High 29:23.23 54
61 Brenda Castillo 12 Cleveland High Schoo 29:29.03 55
62 Savannah Higgins 11 Cleveland High Schoo 29:43.13 56
63 Tamera Webb 10 White Co. High Schoo 30:14.07 --
64 Mystina Pruitt 9 White Co. High Schoo 30:52.87 --
65 Brittany Stedman 9 Soddy Daisy High Sch 32:34.00 57
66 Carlie Ross 9 McMinn County High S 37:52.00 --
3 AAA Girls 5,000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Cookeville High Scho 46 4 6 10 12 14 15 27
Total Time: 1:47:55 Average: 21:34.89 1-5 Split: 1:33
2 Stone Memorial High 73 5 8 11 23 26 29 46
Total Time: 1:51:41 Average: 22:20.07 1-5 Split: 2:39
3 Ooltewah High School 85 1 9 17 25 33 36 -
Total Time: 1:51:28 Average: 22:17.57 1-5 Split: 5:27
4 Rhea County High Sch 95 3 7 22 24 39 43 52
Total Time: 1:54:16 Average: 22:51.11 1-5 Split: 4:54
5 Cumberland Co. High 114 2 13 20 35 44 45 54
Total Time: 1:56:30 Average: 23:17.91 1-5 Split: 6:07
6 East Hamilton High S 134 16 21 31 32 34 - -
Total Time: 1:58:59 Average: 23:47.68 1-5 Split: 2:08
7 Cleveland High Schoo 191 28 30 37 41 55 56 -
Total Time: 2:08:20 Average: 25:39.91 1-5 Split: 5:35
8 Soddy Daisy High Sch 195 18 19 48 53 57 - -
Total Time: 2:14:02 Average: 26:48.28 1-5 Split: 9:45
9 Warren Co. High Scho 216 38 40 42 47 49 50 51
Total Time: 2:10:05 Average: 26:00.96 1-5 Split: 1:42
4 A-AA Boys 5,000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Gus Whitman 12 Chattanooga Christia 16:50.26 1
2 Marshall McReynolds 10 Cannon Co. High Scho 17:17.46 2
3 Thomas Porter 10 Signal Mountain High 17:47.73 3
4 Jordan Shirley 9 Central Magnet High 17:52.96 4
5 Paul Fortmiller 11 Chattanooga Christia 17:54.69 5
6 Sean Meier 10 Merrol Hyde Magnet 18:05.91 6
7 Ben Waldecker 11 Central Magnet High 18:08.91 7
8 Andrew Towle 12 Merrol Hyde Magnet 18:11.87 8
9 Jake Burdick 11 Cannon Co. High Scho 18:24.60 9
10 Matthew Broussard 10 Chattanooga Christia 18:26.12 10
11 Evan Roseman 11 Signal Mountain High 18:26.14 11
12 Jacob Crain 9 Van Buren County Hig 18:31.93 12
13 Zach Baird 12 Sequatchie Co. High 18:37.49 13
14 Will Miller 12 Chattanooga Christia 18:40.09 14
15 John David Dickerson 11 Grundy County High S 18:43.40 15
16 Parker White 12 Central Magnet High 18:45.70 16
17 Cole Yoders 10 Central Magnet High 18:47.96 17
18 Zach Philburn 11 Central Magnet High 18:48.45 18
19 Chase Chastain 11 Signal Mountain High 18:49.12 19
20 Garret McGlasson 9 Merrol Hyde Magnet 18:49.51 20
21 Richard Max Wagner 10 Merrol Hyde Magnet 18:49.92 21
22 Devin Gilpatrick 9 Cannon Co. High Scho 18:50.34 22
23 Joshua Alexander 10 Merrol Hyde Magnet 18:54.04 23
24 Luke Adams 11 Central Magnet High 18:54.70 24
25 Jathan Campbell 10 Grundy County High S 18:56.12 25
26 John Wood 12 Signal Mountain High 19:00.34 26
27 Hunt Drennan 11 Signal Mountain High 19:17.91 27
28 Matthew William 10 Signal Mountain High 19:28.02 28
29 Corey Seymour 9 Cannon Co. High Scho 19:29.54 29
30 Austin Duggin 9 Cannon Co. High Scho 19:30.47 30
31 Tyler Moore 10 Sequatchie Co. High 19:32.89 31
32 Will Bordash 9 Notre Dame High Scho 19:35.46 32
33 Rhys Miller 12 Notre Dame High Scho 19:37.83 33
34 Aaron Anand 10 Chattanooga Christia 19:39.90 34
35 Nathan Delk 10 Central Magnet High 19:47.51 35
36 Logan Johnson 12 Chattanooga Christia 19:50.26 36
37 Isaac Wakefield 9 Macon Co. High Schoo 19:52.17 37
38 Gary Wayne Smith 10 Sequatchie Co. High 19:55.76 38
39 Adam Sanders 11 Merrol Hyde Magnet 19:58.25 39
40 Andrew Lewis 10 Notre Dame High Scho 20:00.50 40
41 Garrison Wheeler 9 Signal Mountain High 20:01.45 41
42 Tristan Morten 9 Cannon Co. High Scho 20:11.23 42
43 Jay Brock 9 Sequatchie Co. High 20:24.62 43
44 Sam Sissom 11 Cannon Co. High Scho 20:36.74 44
45 Eric Davis 10 Macon Co. High Schoo 20:39.96 45
46 Brelyn Grant 11 Sequatchie Co. High 20:51.65 46
47 James Beene 11 Grundy County High S 20:53.37 47
48 Drew Getter 1 Merrol Hyde Magnet 20:55.34 48
49 Austin Campbell 11 Grundy County High S 20:57.96 49
50 Wyatt Bilbra 10 Chattanooga Christia 21:00.02 50
51 Kristopher Boone 12 Macon Co. High Schoo 21:03.29 51
52 Ty Van Winkle 10 Van Buren County Hig 21:07.09 52
53 Derek Hedgecoth 12 Bledsoe Co. High Sch 21:10.02 --
54 Graham Anderson 11 Notre Dame High Scho 21:23.73 53
55 Jonathan Eagle 10 Notre Dame High Scho 21:35.62 54
56 Dylan Rader 12 Sequatchie Co. High 21:37.58 55
57 Matthew McFarland 11 Grundy County High S 21:38.40 56
58 Dalton Swindle 11 Macon Co. High Schoo 21:40.51 57
59 Jarrett Stewart 9 Sequatchie Co. High 21:42.50 58
60 Brandon Nunley 11 Grundy County High S 21:45.57 59
61 Jacob Sewell 10 Macon Co. High Schoo 21:46.04 60
62 Brian Errick 10 Livingston Academy 21:47.24 61
63 Dalton Clark 10 Livingston Academy 21:49.34 62
64 Jackson Cordell 11 Sale Creek School 22:16.83 63
65 Duncan Richardson 11 Livingston Academy 22:27.33 64
66 Price Logan 12 Sale Creek School 22:30.80 65
67 Michael Sarapa 10 Van Buren County Hig 22:38.02 66
68 Ryan Welch 9 Notre Dame High Scho 22:38.46 67
69 Caleb Grimes 9 Grundy County High S 22:43.82 68
70 Timothy Eubanks 12 Notre Dame High Scho 22:54.47 69
71 Blake Borcherding 10 Watertown High Schoo 23:10.37 --
72 Jared Binkley 9 Van Buren County Hig 23:14.02 70
73 Zack Williams 11 Sale Creek School 23:23.24 71
74 Collin Sackman 11 Watertown High Schoo 23:48.87 --
75 Oliver Dyer 9 Macon Co. High Schoo 24:30.55 72
76 Austin Miller 9 Van Buren County Hig 24:32.98 73
77 Michael Lewis 9 Bledsoe Co. High Sch 24:34.79 --
78 Dusty Holmes 12 Sale Creek School 24:40.25 74
79 Hayden McGuigan 9 Bledsoe Co. High Sch 24:52.40 --
80 Isaac Bilbrey 9 Livingston Academy 24:57.18 75
81 Logan Bayless 12 Bledsoe Co. High Sch 25:00.79 --
82 Lukas Hollis 11 Watertown High Schoo 25:08.63 --
83 Will Harrison 11 Sale Creek School 25:13.79 76
84 Caleb Odum 9 Watertown High Schoo 25:15.13 --
85 Noah Thornton 10 Van Buren County Hig 25:31.55 77
86 Eric Bilbrey 11 Livingston Academy 25:54.80 78
87 Ben Boyd 11 Van Buren County Hig 26:07.96 79
88 Jaret Bailey 11 Sale Creek School 26:09.92 80
89 Jacob Anderson 9 Sale Creek School 27:39.68 81
90 Josh Collins 11 Livingston Academy 28:03.43 82
4 A-AA Boys 5,000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Central Magnet High 62 4 7 16 17 18 24 35
Total Time: 1:32:24 Average: 18:28.80 1-5 Split: 56
2 Chattanooga Christia 64 1 5 10 14 34 36 50
Total Time: 1:31:32 Average: 18:18.22 1-5 Split: 2:50
3 Merrol Hyde Magnet 78 6 8 20 21 23 39 48
Total Time: 1:32:52 Average: 18:34.25 1-5 Split: 49
4 Signal Mountain High 86 3 11 19 26 27 28 41
Total Time: 1:33:22 Average: 18:40.25 1-5 Split: 1:31
5 Cannon Co. High Scho 92 2 9 22 29 30 42 44
Total Time: 1:33:33 Average: 18:42.49 1-5 Split: 2:14
6 Sequatchie Co. High 171 13 31 38 43 46 55 58
Total Time: 1:39:23 Average: 19:52.49 1-5 Split: 2:15
7 Grundy County High S 192 15 25 47 49 56 59 68
Total Time: 1:41:10 Average: 20:13.85 1-5 Split: 2:55
8 Notre Dame High Scho 212 32 33 40 53 54 67 69
Total Time: 1:42:14 Average: 20:26.63 1-5 Split: 2:01
9 Macon Co. High Schoo 250 37 45 51 57 60 72 -
Total Time: 1:45:02 Average: 21:00.40 1-5 Split: 1:54
10 Van Buren County Hig 273 12 52 66 70 73 77 79
Total Time: 1:50:05 Average: 22:00.81 1-5 Split: 6:02
11 Livingston Academy 340 61 62 64 75 78 82 -
Total Time: 1:56:56 Average: 23:23.18 1-5 Split: 4:08
12 Sale Creek School 349 63 65 71 74 76 80 81
Total Time: 1:58:05 Average: 23:36.99 1-5 Split: 2:57
4 A-AA Girls 5,000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Taylor Cuneo 9 Central Magnet High 18:55.67 1
2 Mallory Young 12 Signal Mountain High 19:14.02 2
3 Hannah Whited 9 Cannon Co. High Scho 20:22.22 3
4 Ale Diaz 12 Signal Mountain High 20:30.13 4
5 Becca Umbarger 11 Signal Mountain High 20:31.22 5
6 Logan Hernandez 12 Macon Co. High Schoo 20:33.49 6
7 Taylor Luthringer 10 Signal Mountain High 20:48.03 7
8 Rebekah Wich 11 Central Magnet High 20:56.99 8
9 Claudia Smith 12 Central Magnet High 20:59.15 9
10 Erin McReynolds 12 Cannon Co. High Scho 21:02.84 10
11 Olivia Young 11 Signal Mountain High 21:29.58 11
12 Megan Bernard 12 Chattanooga Christia 21:44.30 12
13 Emily Thornton 12 Signal Mountain High 21:55.44 13
14 Anna Waldecker 9 Central Magnet High 22:06.95 14
15 Miriam Blanton 11 Notre Dame High Scho 22:11.42 15
16 Krista Perkins 9 Macon Co. High Schoo 22:13.97 16
17 Maryam Muhammad 11 Central Magnet High 22:16.44 17
18 Mattie Parker 8 Signal Mountain High 22:20.00 18
19 Emma Harris 10 Central Magnet High 22:31.67 19
20 Taylor Cox 10 Macon Co. High Schoo 22:40.15 20
21 Camille Smith 9 Central Magnet High 22:54.59 21
22 Elva Magana 10 Cannon Co. High Scho 23:14.31 22
23 Hannah Faulkner 11 Cannon Co. High Scho 23:16.65 23
24 Crystal Alberson 12 Livingston Academy 23:53.22 --
25 Jessca Seehafer 11 Macon Co. High Schoo 23:58.64 24
26 Taylor Godsey 10 Watertown High Schoo 24:00.34 --
27 Joyce Lee 12 Merrol Hyde Magnet 24:13.87 25
28 Kristen Hale 12 Cannon Co. High Scho 24:35.45 26
29 Julie Nance 12 Grundy County High S 24:46.16 --
30 Savannah Skiles 9 Van Buren County Hig 24:49.75 --
31 Anne Miller 10 Chattanooga Christia 24:51.75 27
32 Abigail Blankenship 11 Van Buren County Hig 25:00.53 --
33 Jordan McCommon 10 Chattanooga Christia 25:37.94 28
34 Sarah Hickman 11 Cannon Co. High Scho 25:45.34 29
35 Angela Thurman 11 Bledsoe Co. High Sch 25:51.03 30
36 Jamie Wilson 11 Livingston Academy 25:57.95 --
37 Hannah Caldwell 9 Merrol Hyde Magnet 26:08.34 31
38 Loren Bayless 12 Bledsoe Co. High Sch 26:13.72 32
39 Hallie Blair Quatro 10 Chattanooga Christia 26:15.67 33
40 Carman Price 9 Van Buren County Hig 26:16.44 --
41 Allie Dearing 11 Notre Dame High Scho 26:19.77 34
42 Fabienne Truessel 10 Notre Dame High Scho 26:28.96 35
43 Julia Pfaff 9 Merrol Hyde Magnet 26:38.27 36
44 Camden Eckler 11 Notre Dame High Scho 26:39.00 37
45 Lynnsey Keener 9 Bledsoe Co. High Sch 26:40.94 38
46 Maria Dassow 10 Chattanooga Christia 26:50.34 39
47 Alayna Reed 11 Cannon Co. High Scho 27:07.07 40
48 Emma Roden 10 Chattanooga Christia 27:15.46 41
49 Carmen Busken 10 Notre Dame High Scho 27:32.02 42
50 Rose Daugherty 12 Merrol Hyde Magnet 27:42.56 43
51 Catherine Davis 12 Bledsoe Co. High Sch 27:48.28 44
52 Rachel Eldridge 11 Livingston Academy 27:53.94 --
53 Savannah Alford 9 Macon Co. High Schoo 27:58.44 45
54 Emma Driver 11 Chattanooga Christia 28:10.84 46
55 Bryce Dawson 11 Bledsoe Co. High Sch 28:13.22 47
56 Kendra Masterson 11 Notre Dame High Scho 28:34.28 48
57 Jordan Hauskin 11 Macon Co. High Schoo 29:39.75 49
58 Anna Mills 11 Notre Dame High Scho 29:53.99 50
59 Brea Hunter 11 Livingston Academy 30:20.74 --
60 Kiley Meloan 12 Merrol Hyde Magnet 30:34.38 51
61 MerriAllen Krueger 9 Merrol Hyde Magnet 30:53.39 52
62 Grace McKinney 11 Merrol Hyde Magnet 30:57.06 53
63 Carly Payne 12 Bledsoe Co. High Sch 31:31.36 54
4 A-AA Girls 5,000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Signal Mountain High 29 2 4 5 7 11 13 18
Total Time: 1:42:33 Average: 20:30.60 1-5 Split: 2:16
2 Central Magnet High 49 1 8 9 14 17 19 21
Total Time: 1:45:16 Average: 21:03.04 1-5 Split: 3:21
3 Cannon Co. High Scho 84 3 10 22 23 26 29 40
Total Time: 1:52:32 Average: 22:30.30 1-5 Split: 4:14
4 Macon Co. High Schoo 111 6 16 20 24 45 49 -
Total Time: 1:57:25 Average: 23:28.94 1-5 Split: 7:25
5 Chattanooga Christia 139 12 27 28 33 39 41 46
Total Time: 2:05:20 Average: 25:04.00 1-5 Split: 5:07
6 Notre Dame High Scho 163 15 34 35 37 42 48 50
Total Time: 2:09:12 Average: 25:50.24 1-5 Split: 5:21
7 Merrol Hyde Magnet 186 25 31 36 43 51 52 53
Total Time: 2:15:18 Average: 27:03.49 1-5 Split: 6:21
8 Bledsoe Co. High Sch 191 30 32 38 44 47 54 -
Total Time: 2:14:48 Average: 26:57.44 1-5 Split: 2:23
ALL JV Runners Coed 5,000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Alex Ponce 8 Merrol Hyde Magnet 18:38.63 1
2 Ben Pardue 10 Cookeville High Scho 18:59.01 2
3 Nick Gill 9 Central Magnet High 19:20.60 3
4 Reed Henderson 12 Central Magnet High 19:24.21 4
5 Kyle Rusche 10 Cookeville High Scho 19:30.44 5
6 Andrew Taylor 11 Ooltewah High School 19:36.35 6
7 Kyle Maples 12 Central Magnet High 19:39.63 7
8 Ben Bowman 10 Stone Memorial High 19:56.09 8
9 Landon O'bryan 11 Central Magnet High 19:58.66 9
10 Joseph Munoz 11 Walker Valley High S 20:03.35 10
11 Daniel Dawson 10 Signal Mountain High 20:08.12 11
12 Boomer Freeman 12 Stone Memorial High 20:12.53 12
13 Dexter Woods 10 Central Magnet High 20:15.54 13
14 Jonathan Dean 10 Cookeville High Scho 20:21.16 14
15 Pierce Hinson 9 Central Magnet High 20:22.04 15
16 Alex Milsteal 12 Soddy Daisy High Sch 20:28.18 --
17 Vincent Jur 12 Walker Valley High S 20:28.87 16
18 John Frazier 11 Cannon Co. High Scho 20:30.46 17
19 Zach Stambaugh 9 Stone Memorial High 20:32.31 18
20 Jimmy Ortiz 12 Walker Valley High S 20:36.88 19
21 Brennan Phillips 8 Merrol Hyde Magnet 20:38.63 20
22 Dawson Hassler 10 Stone Memorial High 20:39.98 21
23 Sam Stark 12 Ooltewah High School 20:40.59 22
24 Grant Williams 9 Signal Mountain High 20:42.84 23
25 Jordan Bowles 9 Stone Memorial High 20:44.51 24
26 Cameron Austin 12 Chattanooga Christia 20:49.24 25
27 Chad Batten 12 East Hamilton High S 20:53.51 26
28 Will Burgess 12 Walker Valley High S 20:55.65 27
29 Jesse Dawson 11 Signal Mountain High 21:07.15 28
30 Wes Porter 12 Cookeville High Scho 21:15.98 29
31 Brennan Fleming 11 Ooltewah High School 21:19.65 30
32 Jacen Baugh 12 Soddy Daisy High Sch 21:22.29 --
33 Ryan Maples 9 Central Magnet High 21:28.90 31
34 Spencer Slaughter 10 East Hamilton High S 21:30.28 32
35 Seth Sherrill 9 Stone Memorial High 21:33.54 33
36 Thomas Garsnett 9 Central Magnet High 21:35.54 --
37 Dylan Moore 9 Stone Memorial High 21:35.93 34
38 Spencer Davidson 8 Merrol Hyde Magnet 21:38.72 35
39 Kaelyn Meier 8 Merrol Hyde Magnet 21:40.43 36
40 Caien Huddleston 10 Chattanooga Christia 21:41.51 37
41 Baxter Osburn 11 East Hamilton High S 21:41.90 38
42 Yujun Jung 10 Merrol Hyde Magnet 21:42.40 39
43 Josh Martin 10 Central Magnet High 21:42.82 --
44 Justin Kaulfuss 9 Soddy Daisy High Sch 21:44.04 --
45 Aaron Szymanski 10 Cookeville High Scho 21:44.88 40
46 Samuel Caine 9 Chattanooga Christia 21:45.48 41
47 Chris St. Marie 11 Stone Memorial High 21:47.19 --
48 Vincent Lee 8 Merrol Hyde Magnet 21:48.94 42
49 Erin Brown 11 Signal Mountain High 21:50.22 43
50 Justin Nease 10 Chattanooga Christia 21:54.80 44
51 David Templeton 8 Merrol Hyde Magnet 21:55.13 45
52 Makenzie Johnson 9 Chattanooga Christia 22:03.88 46
53 Connor Morton 12 Ooltewah High School 22:06.68 47
54 Will Talbert 9 Cookeville High Scho 22:16.44 48
55 Reece Wisdom 11 Cannon Co. High Scho 22:19.71 49
56 Eric Goodwin 10 Central Magnet High 22:22.18 --
57 Abby Graves 10 Central Magnet High 22:27.09 --
58 Reagan Poskevich 8 Merrol Hyde Magnet 22:31.32 --
59 Aaron Pierce 9 Chattanooga Christia 22:38.34 50
60 Tyler Bailey 10 Cannon Co. High Scho 22:41.26 51
61 Brandon Poplin 9 Central Magnet High 22:44.55 --
62 Collin Peace 10 Chattanooga Christia 22:48.88 52
63 Logan Silvers 9 Sequatchie Co. High 22:49.71 --
64 Thomas Hampton 12 Central Magnet High 22:51.69 --
65 Kevin Cecil 10 Signal Mountain High 22:52.71 53
66 Patrick Early 9 Stone Memorial High 22:53.19 --
67 Kathleen Umbarger 9 Signal Mountain High 23:02.68 54
68 Brian Gardner 9 Central Magnet High 23:05.19 --
69 Aaron Smith 10 Cannon Co. High Scho 23:05.72 55
70 Ian Dolan 10 Signal Mountain High 23:11.12 56
71 Carter Hall 10 Central Magnet High 23:13.02 --
72 Joe Kato 8 Merrol Hyde Magnet 23:15.56 --
73 Jacob Bentley 11 Cannon Co. High Scho 23:16.85 57
74 Sid Magdaong 12 Central Magnet High 23:19.28 --
75 William Grafton 10 Notre Dame High Scho 23:20.35 --
76 Kieran Kabalka 10 Signal Mountain High 23:22.25 --
77 Taylor Spurlock-Willi 9 Central Magnet High 23:24.00 --
78 Colin Renegar 9 Cookeville High Scho 23:27.56 58
79 Jonathan Pendergrast 9 Central Magnet High 23:33.98 --
80 Phillip Bailey 12 East Hamilton High S 23:36.96 59
81 Trey Boswell 8 Merrol Hyde Magnet 23:48.62 --
82 Madelyn Kirby 11 Cookeville High Scho 23:52.26 --
83 Hannah Hart 10 Cookeville High Scho 23:58.76 --
84 Keith Hall 12 Rhea County High Sch 24:00.43 60
85 Ifeoma Ikedionwu 10 Cookeville High Scho 24:08.81 --
86 Caleb Rowe 9 Signal Mountain High 24:09.26 --
87 Carter Helm 11 Chattanooga Christia 24:18.73 --
88 Matthew Graham 12 Ooltewah High School 24:23.01 61
89 Jhordy Silva 12 Ooltewah High School 24:25.19 62
90 Daisy Skidmore 9 Central Magnet High 24:27.47 --
91 Braden Wilson 9 Rhea County High Sch 24:31.68 63
92 Melissa Barrett 9 Central Magnet High 24:33.72 --
93 Lochlan Baker 10 Walker Valley High S 24:39.29 64
94 Kaitlyn Seiber 9 Stone Memorial High 24:46.97 --
95 Jena Burk 9 Cookeville High Scho 24:49.19 --
96 Ayman Handle 11 East Hamilton High S 24:49.69 65
97 Stephanie Peterson 11 Signal Mountain High 24:56.51 --
98 Katelyn Lepley 10 Cookeville High Scho 25:03.66 --
99 Ellen Getter 8 Merrol Hyde Magnet 25:08.65 --
100 Hallie Spurlock 10 Cookeville High Scho 25:13.57 --
101 Nicholas Lester 9 Cumberland Co. High 25:21.88 --
102 Melody Jih 12 Central Magnet High 25:22.59 --
103 Sarah Grossarth 12 Cookeville High Scho 25:25.71 --
104 Haley Henderson 12 Central Magnet High 25:37.00 --
105 Ismael Matius 12 Stone Memorial High 25:40.44 --
106 Shelby Waldo 10 Stone Memorial High 25:57.65 --
107 Chris Moore 9 Stone Memorial High 25:58.74 --
108 Ethan Triplett 9 Bradley Central High 25:59.59 --
109 Tyler Chrisman 11 McMinn County High S 26:04.43 --
110 Ella Fricheta 11 Signal Mountain High 26:05.07 --
111 Mori Fukui 12 Central Magnet High 26:16.38 --
112 Nic Recasens 9 Chattanooga Christia 26:24.32 --
113 Caleb Sissom 10 Cannon Co. High Scho 26:28.49 66
114 Katelynn Tritapoe 10 Signal Mountain High 26:30.35 --
115 Hannah Hajdik 12 Cookeville High Scho 26:33.66 --
116 Vada Sells 9 Cookeville High Scho 26:34.50 --
117 Madison Segar 9 East Hamilton High S 26:35.18 67
118 Olivia Jarvis 12 Cookeville High Scho 26:35.74 --
119 Jarett Lockhart 10 Sequatchie Co. High 26:50.57 --
120 Dylan Pitton 9 Cumberland Co. High 27:00.56 --
121 Grace Stewart 12 Signal Mountain High 27:16.18 --
122 Chloe Purser 12 Rhea County High Sch 27:27.58 68
123 Micheal Higdon 10 Cannon Co. High Scho 27:42.46 69
124 Taylor Gallant 9 Signal Mountain High 27:43.85 --
125 Yuri Lopez 9 Rhea County High Sch 27:45.77 70
126 Mallory Cravens 11 Cookeville High Scho 27:47.13 --
127 Joel Hernandez 12 Stone Memorial High 28:42.91 --
128 Brenna Naish 11 Central Magnet High 28:46.40 --
129 Amber Howard 11 Stone Memorial High 28:54.13 --
130 Turner DeBerry 9 Cookeville High Scho 29:05.60 --
131 Mya Hopkins 9 Central Magnet High 29:16.77 --
132 Cynthia Yue 9 Central Magnet High 29:17.51 --
133 Hannah Andrews 9 Cumberland Co. High 29:22.35 --
134 Brittany Stehr 12 Chattanooga Christia 29:23.90 --
135 Amberle Davis 10 Rhea County High Sch 29:35.82 71
136 Alexis Wanamaker 11 Warren Co. High Scho 29:37.23 --
137 Baylee Davis 9 Stone Memorial High 29:37.52 --
138 Lauren Durbin 12 Cookeville High Scho 29:44.93 --
139 Lauren Wright 11 Stone Memorial High 30:16.92 --
140 Sarah Smith 10 Signal Mountain High 30:26.27 --
141 Emma Zinchini 8 Merrol Hyde Magnet 31:03.47 --
142 Laura Nichols 11 Cannon Co. High Scho 31:48.42 --
143 Katelyn Martin 10 Walker Valley High S 32:20.51 72
144 Mya Bosgraf 11 Chattanooga Christia 32:24.96 --
145 Henri Lowe 10 Chattanooga Christia 32:32.32 --
146 Hope McKinney 9 Merrol Hyde Magnet 32:52.71 --
147 Rosemarie Balderas 9 Cumberland Co. High 33:42.32 --
148 Shelby Edwards 10 Merrol Hyde Magnet 34:17.06 --
149 Madison Wilson 11 Stone Memorial High 34:35.13 --
ALL JV Runners Coed 5,000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Central Magnet High 36 3 4 7 9 13 15 31
Total Time: 1:38:39 Average: 19:43.73 1-5 Split: 55
2 Stone Memorial High 83 8 12 18 21 24 33 34
Total Time: 1:42:06 Average: 20:25.09 1-5 Split: 49
3 Cookeville High Scho 90 2 5 14 29 40 48 58
Total Time: 1:41:52 Average: 20:22.30 1-5 Split: 2:46
4 Merrol Hyde Magnet 131 1 20 35 36 39 42 45
Total Time: 1:44:19 Average: 20:51.77 1-5 Split: 3:04
5 Walker Valley High S 136 10 16 19 27 64 72 -
Total Time: 1:46:45 Average: 21:20.81 1-5 Split: 4:36
6 Signal Mountain High 158 11 23 28 43 53 54 56
Total Time: 1:46:42 Average: 21:20.21 1-5 Split: 2:45
7 Ooltewah High School 166 6 22 30 47 61 62 -
Total Time: 1:48:07 Average: 21:37.26 1-5 Split: 4:47
8 Chattanooga Christia 193 25 37 41 44 46 50 52
Total Time: 1:48:15 Average: 21:38.99 1-5 Split: 1:15
9 East Hamilton High S 220 26 32 38 59 65 67 -
Total Time: 1:52:33 Average: 22:30.47 1-5 Split: 3:57
10 Cannon Co. High Scho 229 17 49 51 55 57 66 69
Total Time: 1:51:54 Average: 22:22.80 1-5 Split: 2:47
11 Rhea County High Sch 332 60 63 68 70 71 - -
Total Time: 2:13:22 Average: 26:40.26 1-5 Split: 5:36