The Tennessee Sports Writers Association released its 2016 Girls All State basketball team on Thursday. Local players named to the team, in their respective divisions, were: (left-right) Bradley Central's Rhyne Howard (AAA) and Baylor's Mya Long and Kaleigh Clemons (D-II). Not pictured, but also selected, were Signal Mountain's Aryn Sanders, Meigs County's Taylor Boggess and McMinn Central's Jacobi Lynn. The group will release their boys team on Friday.
photo by Dennis Norwood/File
Six Chattanooga-area players have been voted to the Tennessee Sports Writers Association girls all-state high school basketball team.
Voted to the team were Bradley Central's Rhyne Howard, McMinn Central's Jacobi Lynn, Meigs County's Taylor Boggess, Signal Mountain's Aryn Sanders and Baylor's Kaleigh Clemons and Mya Long.
2015-16 Tennessee Sports Writers Association Girls All-State Teams
Jazz Bond, Blackman
Raegyn Branch, Arlington
Jasmine Carson, Memphis Central
Lea Lea Carter, Dickson County
Crystal Dangerfield, Blackman
Karen Donehew, South-Doyle
Rodrea Echols, Overton
Shelby Gibson, Oakland
Jada Guinn, Oak Ridge
Anastasia Hayes, Riverdale
Jayla Hemingway, Houston
Rhyne Howard, Bradley Central
Sydney Newsome, Morristown West
Kendall Spray, Wilson Central
Courtney Whitson, Dobyns-Bennett
Class AA
Madison Brantley, Union County
Ashli Chew, DeKalb County
Karli Combs, Grainger
Kenedi Hambrick, CPA
Erica Haynes-Overton, East Nashville
Kalee Johnson, Happy Valley
Savannah LeGate, CPA
Akira Levy, Upperman
Jacobi Lynn, McMinn Central
Kayla Marosites, Elizabethton
Keke McKinney, Fulton
Hope Neyman, South Gibson
Paige Pipkin, Chester County
Janiah Sandifer, Pearl-Cohn
Jamirah Shutes, Haywood
Class A
Abby Bertram, Midway
Taylor Boggess, Meigs County
Breanna Boggs, Houston County
Lakelyn Bouldin, Van Buren
Danielle Conley, Craigmont
Madison Duncan, Harriman
Briana Fields, Gibson County
Taylor Lamb, South Greene
Maddie Long, McEwen
Brynne Lytle, TCA
Morgan Martin, Bradford
Tristan McClellan, Pickett County
Chelsey Perry, Middleton
Sarah Pierce, Community
Aryn Sanders, Signal Mountain
Ashlynd Wilkerson, MTCS
Braelyn Wykle, South Greene
Division II
Ashtyn Baker, Northpoint
Taylor Barnes, St.
Benedict of Auburndale
Jordyn Cambridge, Ensworth
Riley Casey, FRA
Kaleigh Clemons, Baylor
Bria Dial, Brentwood Academy
Sydni Harvey, Brentwood Academy
Windee Johnson, Pope John Paul II
Anna Jones, University School of Jackson
Antoinette Lewis, Harding
Mya Long, Baylor
Selena Pruitt, Lausanne
Micah Scheetz, Knox Webb
Marci Sneed, Ezell Harding
Lindsey Whiteside, Northpoint