Governor Bill Haslam announced the appointments of 118 Tennesseans to 52 boards and commissions.
“I am honored to make these appointments, and I appreciate these men and women who are so willing to serve in this capacity,” Gov. Haslam said. “Tennessee will be well-represented on these boards and commissions.”
The governor continues to evaluate the state’s complete range of boards and commissions to identify potential reforms that might be made to ensure Tennesseans have a government that is responsive, effective and efficient.
Appointment terms are varied due to differing statutory requirements or term limits determined by specific qualifications.
The appointments are:
Advisory Committee on Credit Life Insurance Rates
Dick Williams, Knoxville
Advisory Council for the Education of Students with Disabilities
Brian Brown, Lenoir City
Alfred Hacker, Athens
Advisory Council on Workers' Compensation
John Burleson, Jackson
Air Pollution Control Board
Wayne Davis, Alcoa
John Roberts, Manchester
Board for Licensing Alarm Systems Contractors
Scott Cockroft, Memphis
Board for Licensing Health Care Facilities
David Rhodes, Memphis
Sherry Robbins, Knoxville
Board of Chiropractic Examiners
Sheila Fitzgerald, Franklin
Cole Hosenfeld, Knoxville
Board of Dispensing Opticians
Greg DeCrow, Bartlett
Board of Examiners in Psychology
Janice Pazar, Memphis
Tim Urbin, Bristol
Board of Ground Water Management
Tim Hawn, Pikeville
Board of Occupational Therapy
Marilyn Franklin, LaVergne
Board of Parole
Barrett Rich, Somerville
Board of Physical Therapy
Beth Buttrey, Memphis
Board of Podiatric Medical Examiners
Sheila Schuler, Nashville
Paul Somers, Nashville
Board of Respiratory Care
Troy Hamm, Murfreesboro
Lisa Caldwell, Signal Mountain
Board of Veterinary Medical Examiners
Ann Strong, Alamo
Great War Commission
Michael Birdwell, Cookeville
Daryl Carter, Johnson City
Humanities Tennessee Board of Directors
Nathan Buttrey, Franklin
Interagency Coordinating Council
Amy Ayer, Murfreesboro
Lindsey Fournier, Murfreesboro
Keep Tennessee Beautiful Advisory Council
Terry Griffin, Clarksville
Sherrell Lyon, Jonesborough
Larry Potter, Memphis
Jeffrey Thomas, Jonesborough
Pest Control Board
Robert Frost, Nashville
Private Investigation and Polygraph Commission
Rick Jones, Nashville
Star Quality Advisory Council
Michael Dobbs, Nashville
State Board of Accountancy
Trey Watkins, Memphis
State Board of Cosmetology and Barber Examiners
Anita Allen, Spring Hill
Kelly Barger, Knoxville
Nina Coppinger, Hixson
Bobby Finger, Memphis
Ron Gillihan, Memphis
Yvette Granger, Memphis
Judy McAllister, Decatur
Patricia Richmond, Lewisburg
Mona Sappenfield, Memphis
Amy Tanksley, Brentwood
Dianne Teffeteller, Maynardville
State Board of Education
Lillian Hartgrove, Cookeville
Cato Johnson, Memphis
Wendy Tucker, Nashville
State Capitol Commission
Howard Gentry, Nashville
State Soil Conservation Committee
Pal Neal, Lebanon
State Workforce Development Board
Rogers Anderson, Franklin
Martha Axford, Knoxville
Walter Butler, Huntingdon
Trudy Carson, Nashville
Echell Eady, Murfreesboro
Andre Fowlkes, Memphis
Ann Hatcher, Nashville
Mary Jones, Covington
Ventrus Norfolk, Morristown
Jason Rich, Waynesboro
Jan Williams, Selmer
Jimmy Williamson, Dyersburg
Sandra Woods, Humboldt
Mayra Zimmer, Nolensville
TennCare Pharmacy Advisory Committee
Sara Hughes, Nashville
Tennessee Aeronautics Commission
Larry Mullins, Johnson City
Tennessee Advisory Council on Intergovernmental Relations
Betsy Crossley, Brentwood
Tennessee Arts Commission
Patsy White Camp, Jackson
Tennessee Collection Services Board
Bart Howard, Dickson
Tennessee Commission on Children and Youth
Kelly Drummond, Knoxville
Ashley Dunkin, Lawrenceburg
Amy Jones, Jackson
Amy Lawrence, Knoxville
Rob Mortensen, Nashville
Wendy Shea, Memphis
Christy Sigler, La Vergne
Tennessee Community Services Agency Statewide Board of Directors
Trudy Hughes, Maryville
George Lowe, Mountain City
Gwendolyn Wright, Memphis
Tennessee Council for the Deaf, Deaf-Blind and Hard of Hearing
Janie Neal, Knoxville
Philip Yater, Old Hickory
Tennessee Council on Developmental Disabilities
Stephanie Cook, Knoxville
Tommy Lee Kidd, Lawrenceburg
Deborah McBride, Wildersville
Tecia Pryor, Smithville
Tennessee Education Lottery Corporation Board of Directors
Susan Lanigan, Hendersonville
Tennessee Heritage Conservation Trust Fund Board
Jeremy Nagoshiner, Nashville
Tennessee Historical Commission
Tiny Jones, Columbia
Tennessee Historical Records Advisory Board
Thomas Aud, Jackson
Andrea Blackman, Nashville
Beverly Bond, Memphis
Myers Brown, Nashville
Jackie Glenn, Maryville
Jill Hastings-Johnson, Clarksville
Wayne Moore, Nashville
Sonya Moreland, Knoxville
Aimee Saunders, Thompson's Station
Tennessee Medical Examiner Advisory Council
David Purkey, Knoxville
Tennessee Medical Laboratory Board
Mark Calarco, Brentwood
Tennessee Real Estate Appraiser Commission
Norman Hall, Brentwood
Fred Mackara, Johnson City
Timothy Walton, Memphis
Tennessee Real Estate Commission
Diane Hills, Kingsport
Tennessee Rehabilitative Initiative in Corrections (TRICOR) Board
Tonya Jones, Nashville
George Phillips, Gallatin
Tennessee State Veterans’ Homes Board
Wanda Graham, Franklin
Richard Grant, Memphis
Susan Hall, Murfreesboro
Charles Kirkpatrick, Knoxville
Tiffany Sawyer, Hixson
Tennessee Student Assistance Corporation
LaSimba Gray, Memphis
Tom Hughes, Athens
Tennessee Suicide Prevention Advisory Council
Chris Morris, Jackson
Anne Stamps, Crossville
Traumatic Brain Injury Advisory Council
Mark Heydt, McDonald
Water and Wastewater Operators Certification Board
Darryl Green, Jackson