East Hamilton has placed five players on the Tennessee Sports Writers Association Class 4A all-state football team.
Making the team for the Hurricanes were running back Logan Jackson, offensive lineman Fielder Dennis, kicker Cameran Carter, defensive lineman Francisco Rodriguez and linebacker Austin Gatewood.
Also earning spots on the 4A team were Signal Mountain quarterback Reese Phillips and Hixson athlete Allante Novene.
Three area players have been voted to the Class 3A all-state team – Polk County running back Zach Miller, Tyner offensive lineman David Powell and Howard defensive lineman Brandon Walters.
COMING FRIDAY DEC. 21: Class 5A and Class 6A all-state football teams.
TSWA ALL-STATE
Class 3A
Coach of the Year: Rusty Bradley (Christian Academy of Knoxville)
Offense
QB - Charlie High (Christian Academy of Knoxville)
QB - Albert Mitchell (Christ Presbyterian Academy)
RB - Ethan Thomas (Elizabethton)
RB - Corey Rathbone (Christian Academy of Knoxville)
RB - Zach Miller (Polk County)
WR - Josh Smith (Christian Academy of Knoxville)
WR - Davis Howell (Christian Academy of Knoxville)
WR - Thomas Richard (Christ Presbyterian Academy)
ATH - Deondre Moore (Fairview)
ATH - Bryce Malone (Chuckey-Doak)
OL - David Powell (Tyner)
OL - Thomas Loy (Alcoa)
OL - Dalton Ownby (Alcoa)
OL - Brett Kendrick (Christian Academy of Knoxville)
OL - William Gass (Christian Academy of Knoxville)
OL - Paul Adams (Christ Presbyterian Academy)
OL - Darius Hooten (Pearl-Cohn)
K - Caleb Appleton (Milan)
Defense
DL - Brady Bose (Cheatham County)
DL - James Elliott (Christ Presbyterian Academy)
DL - Brandon Walters (Howard)
DL - Braylon Young (Alcoa)
DL - Trevor Milan (Milan)
DL - Jaylynn Kesterson (West Greene)
DL - Alec North (Christian Academy of Knoxville)
LB - Arkel Coleman (Milan)
LB - Camden Winzenburg (Christian Academy of Knoxville)
LB - Ezekiel Koko (Alcoa)
LB - JaRod Crenshawk (Alcoa)
LB - Dederick Guy (Fairley)
DB - Mustafa Anthony (Alcoa)
DB - Landon Turbyfill (Alcoa)
DB - Octavious Cook (Milan)
DB - Chase Smith (Christ Presbyterian Academy)
DB - Terrance Turner (Elizabethton)
P - Brett Hopper (Milan)
Class 4A
Coach of the Year: Rob Black (Fulton)
Offense
QB - Al Cobb (Giles County)
QB - Reese Phillips (Signal Mountain)
RB - Daryl Rollins (Fulton)
RB - Logan Jackson (East Hamilton)
RB - Johnston White (Covington)
WR - Kenton Baker (Giles County)
WR - Dejuan McQuarters (Mitchell)
WR - Will Molander (DeKalb County)
Ath - Brock McCoin (Livingston Academy)
Ath - Jay Cade (Gibbs)
Ath - Allante Novene (Hixson)
Ath - Xavier Hawkins (Fulton)
OL - Fielder Dennis (East Hamilton)
OL - Akeem Cooperwood (Fulton)
OL - Michael Scates (Fulton)
OL - Dylan Gibson (Giles County)
OL - Zack Escue (White House)
K - Cameran Carter (East Hamilton)
Defense
DL - Joe Robertson (Page)
DL - Michael Cain (Whites Creek)
DL - Francisco Rodriguez (East Hamilton)
DL - Damario Lewis (Maplewood)
DL - Dean Taylor (Fulton)
LB - Shawn Sullivan (Fulton)
LB - Austin Gatewood (East Hamilton)
LB - Ronald Wilbert (Maplewood)
LB - Tyrus Rollins (Greeneville)
LB - Octavion Cooper (Liberty)
LB - Brandon Houston (Giles County)
DB - Chris Few (Giles County)
DB - Carlos Williams (Covington)
DB - Cortez Adams (Maplewood)
DB - Donatarius Gilbert (Giles County)
DB - Mark Winningham (Livingston Academy)
DB - Antonio Gilliam (Mitchell)
P - Courtland Daws (Lipscomb)
(E-mail Stan Crawley at wscrawley@earthlink.net)